Nordic Walking

Nordic Walking -marsz z kijami.  Jest to forma aktywności ruchowej dosłownie dla każdego. Można chodzić spacerowo, turystycznie oraz sportowo.Wbrew stereotypowym opiniom, że jest to aktywność dla seniorów zapewniam, że można się porządnie zmęczyć.

FILM TECHNIKA NORDIC WALKING

 Marsz z kijami jest korzystny dla każdej grupy wiekowej. Bardzo istoty jest fakt, że angażujemy około 90% mięśni, przy prawidłowej technice pracują zarówno mięśnie kończyn dolnych - co jest oczywiste, ale można uaktywnić ramiona, obręcz barkową , biodrową,  a nawet mięśnie brzucha. Intensywny marsz wzmacnia gorset mięśniowy wokół kręgosłupa. Dla narciarzy biegowych może być stosowany jako trening imitacyjny przygotowujący do sezonu zimowego.
Wycieczka na Śnieżne Kotły

Szlak czerwony Szrenica -Śnieżka
 Wędrowanie z kijami po górach
Kije są bardzo pomocne podczas wędrówek po górach, pełnią wówczas rolę podporową. Pomagają utrzymać równowagę przy potknięciach, stabilizują przy zejściach ,odciążają staw kolanowy i skokowy.
Jeszcze niedawno mało kto chodził po górach z kijami, obecnie jest to element niezbędny. Kije zostały docenione zarówno przez niedzielnych turystów, tych co chodzą mało, jak i tych, co przemierzają setki kilometrów. Trzeba tutaj wspomnieć, że do chodzenia po górach wykorzystujemy tzw. krok podstawowy z pracą ramion do biodra. Jest to krok dużo łatwiejszy, dla każdego.  Co do kijów, które wykorzystujemy do chodzenia po górach to stosuje się kije trekingowe, charakteryzują się niestety dość dużą wagą, rączką ukształtowaną do dłoni, która pozwala na krok podstawowy.

Po górach chodzimy z kijami trekingowymi, które się nieco różnią od kijów do Nordic Walking. Technika marszu jest też nieco inna, kije pracują tylko z przodu bez wyrzutu w tył. Nie należy się jednak zniechęcać do wędrówek po górach z kijami jeśli  nie mamy kijów trekingowych,  mogą być te do Nordic Walking. Ja osobiście odkąd zacząłem chodzić z kijami do Nordic Walking trekingowe poszły w odstawkę . Trzeba jednak pamiętać, że przydałyby się do chodzenia po górach  kije nieco krótsze niż do chodzenia po wypłaszczeniach. Należy także uważać na szczeliny między kamieniami by nie wbił nam się kij pomiędzy   i nie złamał.